Almanya Vizesi

(0212) 291 99 66 (pbx)
  444 31 02

Almanya Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Almanya’ya seyahat edecek olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, bu seyahatten önce Türkiye'de bulunan Almanya Konsolosluklarına bir takım belgeler sunmak ve Almanya Vizesi almak zorundadır. Belgeler tamamen Almanya Konsolosluğu’nun belirlemiş olduğu belgeler olmakla beraber, vize başvurusunda istenilen bu belgelerin güncel olması istenmektedir. Umuma Mahsus olan yani Bordo Pasaport sahipleri bu belgeleri vize için başvuruda sunmak durumundadır. Aynı zamanda bazı belgelerin orijinalleri de istenilebilmektedir.

Yeşil (Hususi) Pasaport, Gri (Hizmet) Pasaport ve Siyah ve Kırmızı (Diplomatik) Pasaport sahipleri 180 günlük zaman zarfında 90 günden fazla Almanya’da kalmayacaklarsa bu seyahatler için Almanya vizesi başvurularından muaf tutulmaktadırlar.

Almanya Vize Başvurusu İçin Gerekli Olan Evraklar

Pasaport

Biometrik Fotoğraf

Almanya Vize Başvuru Formu

Nüfus Kayıt Örneği ve Nüfus Cüzdanı Fotokopisi

Finansal Durumunuzu Tescilleyen Belgeler

Almanya Vize Talebi İçin Dilekçe

Bağlı Olunan Kuruma Ait Resmi Belge

Bireyin Çalıştığını Gösteren Belge

Seyahat Amacını Destekleyen Bilgi ve Belgeler

Tüm bu belgeler Almanya vize başvurusu için sizden istenilmektedir. Belgelerin istenilen şekilde tam ve güncel olması vize başvuru sürecini doğrudan etkilemektedir. Güncel olamayan belgeler vize başvurusu için kabul edilmemektedir.

Maddi gelire sahip olmayan kişiler Almanya vizesi için başvuruda bulunacak ise kendilerini maddi olarak destekleyecek 1.derece yakınlarının çalıştığını ve finansal durumunu belgeleyen belgelerle başvurularını gerçekleştirmelidirler. Ayrıca 1.derece yakını tarafından maddi olarak destekleneceğine dair okunaklı ve ıslak imzalı bir dilekçe de başvuru sırasında sunulmalıdır.

Reşit olmayan çocuklar için son 6 ay içerisinde noter tarafından onaylanmış muvaffakatname aslı ve fotokopisi ile çocuklara özel olarak doldurulan vize başvuru formunun çocuğun hem annesi hem de babası tarafından onaylanması ve imzalanması gerekmektedir.

Eğer vize için şahsi başvuru gerçekleştirilmeyecek ise aracı kuruma getirilen evrakların içerisinde pasaport sahibi tarafından ıslak imzalı bir ‘pasaport teslim vekâletnamesi’ gerekmektedir. Reşit olmayan çocuklar adına başvuru yapılıyorsa bu vekâletnamenin çocuğun anne ve babası tarafından ıslak imzalı bir şekilde Almanya Konsolosluğu’na sunulması gerekmektedir.

Vize başvurusu öncesinde randevu alınması vize sürecini etkileyen önemli unsurlardandır. Bu belgeler ile Almanya Konsolosluğu’na başvuru yapılması halinde vize başvuru süreciniz 15 iş günü olacaktır. Başvuru yapmış olduğunuz konsolosluğun veya aracı kurumun yoğunluğuna göre bu süreç uzayabilmekte veya kısalabilmektedir.

Başvuru sırasında eski pasaportunuz da istenilebilmektedir. Eğer eski pasaportunuz yoksa ve yeni pasaportunuz ile de henüz herhangi bir işlem yapılmadıysa resmi pasaport şubesinden ‘Pasaport Protokol Belgesi’ temin etmeniz gerekmektedir.